71963-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Räddningsfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Släck och räddningsfordon
Referensnummer: 2019-000897
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114110 Räddningsfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Uddevalla kommuns upphandlingsenhet genomför en upphandlingen för Räddningstjänstförbundet Mitt Bohuslän och upphandlingen avser ett nytt släck och räddningsfordon.
Fordonet skall användas i utryckningsverksamhet fullt utrustad med både släckningsutrustning och material som personalen behöver för att kunna utföra sitt räddningsuppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114000 Specialfordon, 34114100 Utryckningsfordon, 34144200 Beredskapsfordon, 34144210 Brandfordon, 34144213 Brandbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen