719697-2022 - ResultatSverige-Visby: Elektriska motorer, generatorer och transformatorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
5703 Pilhagen T1
Referensnummer: 22/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Gotlands Elnät AB har för avsikt att upphandla en krafttransformator (T1) till station Pilhagen i Visby på Gotland.
Leveransomfattning som preliminärt kommer att efterfrågas:
- Krafttransformator 77/11 kV, 25 MVA ONAN och 32 MVA ONAF (konstruktionsspänning 84 kV)
Option
- 25 MVA ONAN och 32 MVA ONAF med omkopplingsbar ovansida 75 – 150 / 11 kV (konstruktionsspänning 145 kV)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31174000 Kraftförsörjningstransformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen