2. Förfarande
Förfarande
Titel: Gatubelysning Svenljunga Kommun
Beskrivning: Entreprenaden avser drift (ej energi) och underhållning av kommuns offentliga belysning inom Svenljunga kommun. Beredskap ska ingå i entreprenaden (24 tim/dygn). I de fall belysningscentralerna är monterade inne i nätstationerna kommer åtkomst lösas via avtal med nätägaren. Entreprenören har ansvar för drift-, underhålls och skötsel för hela belysningsanläggningen. Entreprenaden är uppdelad enligt följande: A) Förebyggande underhåll: - Inspektion/punktbyte av ljuskällor. - Armaturbyte. - Byte av rost- och rötskadade stolpar. - Övriga underhållsarbeten. B) Felavhjälpning: Entreprenören har alltid ansvar för felavhjälpning. - Gruppledning, stolpcentral och armatur. - Skadegörelse. - Stolpskador/TFF "Trafikförsäkringsföreningen". - Övrigt underhåll. C) Ombyggnad och mindre nybyggnad[1]): - Inklusive projektering. D) Dokumentation av utfört arbete och uppdatering av - anläggningsregister/ritningar. Entreprenaden omfattar såväl befintliga anläggningar som tillkommande och avgående delar under entreprenadtiden. Vid sambyggnad av belysningsanläggning med eldistributionsanläggning får arbete endast utföras av person godkänd enligt nätägarens rutiner. Anläggningarna ska drivas så de uppfyller krav gällande lagar, förordningar och krav i detta förfrågningsunderlag, föreskrifter, normer samt ta hänsyn till trafiksäkerhet och miljö. I entreprenaden ska ingå allt materiel och arbete som krävs för underhållet. Entreprenören håller även med förrådshållning av beställarens materiel. All dokumentation och kommunikation ska ske på svenska.
Intern identifierare: 23/56
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 50232100 Underhåll av gatubelysning
Ytterligare klassificering (cpv): 45316110 Installation av vägbelysning, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Nej