Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för Byggmätning
Referensnummer: SMF-2023-01750
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret har i uppdrag att utveckla och förvalta stadens befintliga och framtida byggnadsverk. Med byggnadsverk avses konstruktionstyperna bro, tunnel, bullerskyddsskärm, bergskärning, stödmur, kanalmur, färjeläge och flytbrygga med flera. Avvägning och inmätning utförs för trafikkontorets sättningsbengägna konstruktioner som en löpande tillfällig säkerhetsåtgärd där permanenta åtgärder ej utförts.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71315300 Byggmätning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen