7201-2024 - ResultatSverige-Norrköping: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt Malmporten i Luleå - konsulter för byggplatsuppföljning
Referensnummer: 23-03564
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket och Luleå hamn AB upphandlar ramavtal med leverantörer som ska tillhandahålla konsulter för byggplatsuppföljning för genomförandet av Projekt Malmporten. Konsultorganisationen för byggplatsuppföljning ska bestå av byggledare, projektingenjörer, sakkunnig sprängningsarbeten, KMA-samordnare samt besiktningsman, Sjöfartsverket och Luleå hamn AB genomför projekt Malmporten gemensamt.
Upphandlingsföremål
Sjöfartsverket och Luleå hamn AB gör en gemensam upphandling av ramavtal med rangordnade leverantörer som ska tillhandahålla konsulter för byggplatsuppföljning för genomförande av projekt Malmporten.
Konsultorganisationen för byggplatsuppföljning ska bestå av byggledare, projektingenjörer, sakkunnig sprängningsarbeten, KMA-samordnare och besiktningsman.
Sjöfartsverket ansvarar för arbeten och kostnader utanför hamnområdesgräns.
Luleå Hamn AB ansvarar för arbeten och kostnader innanför hamnområdesgräns inklusive ny djuphamn.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen