72021-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Tjänster utförda av vårdpersonal
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anestesitjänster till Universitetstandvården vid Karolinska Institutet
Referensnummer: 2-3859/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Anestesitjänster till Universitetstandvården vid Karolinska Institutets lokaler i Flemingsberg i samband med tandvårdsbehandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anestesitjänster till Universitetstandvården vid Karolinska institutet i Flemingsberg.
Bakgrund och Syfte
Vid universitetstandvården utbildar vi framtidens tandvårdspersonal, såsom tandläkare, tandhygienister och specialisttandläkare. Här möts kliniker och forskare som tillsammans bidrar till att nå vår vision att vara världsledande inom oral hälsa och förbättra människors livskvalitet. Vi är totalt 150 medarbetare, fördelade på 7 kliniker, där vi tillsammans med våra studenter behandlar olika patientkategorier. Vi finns huvudsakligen på campus Flemingsberg.
Behovet är att få anestesitjänster utförda i Karolinska institutets lokaler i samband med tandvårdsbehandling av barn och ungdomar som utförs av universitetstandvården.
Mot bakgrund av ovanstående står KI nu i begrepp att genomföra en upphandling i syfte att teckna ett ramavtal för dessa tjänster inom ramen för det behov som KI kommer att beskriva i detta upphandlingsdokument.
Tilldelningskriterier
Avtal kommer att tilldelas den anbudsgivare som lämnat det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet med avseende på pris.
I det fall två eller flera anbud når samma resultat vid utvärdering kommer urval ske genom lottning. Vid lottningsförfarandet tillämpas de principer som gäller för anbudsöppning enligt 12 kap. 10 § LOU.