72028-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten – Hyresvärd Ny anstalt Värnamo
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelHyresvärd Ny anstalt Värnamo
BeskrivningKriminalvården upphandlar en hyresvärd och fastighetsägare till en kriminalvårdsanstalt som ska uppföras för Kriminalvårdens räkning i Hörle i Värnamo kommun, och som därefter ska förhyras av Kriminalvården. Utöver att äga och förvalta kriminalvårdsanstalten ska hyresvärden vara byggherre och tillsammans med Kriminalvården ansvara för att kriminalvårdsanstalten uppförs.
Intern identifierare2024-26756
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000