720318-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Pumpar och kompressorer – Dynamiska inköpssystem för inköp av mekaniska reservdelar inkl. tillhörande service, reparation och komponenter till Avfallsvärmeverket Sävenäs i Göteborg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelDynamiska inköpssystem för inköp av mekaniska reservdelar inkl. tillhörande service, reparation och komponenter till Avfallsvärmeverket Sävenäs i Göteborg
BeskrivningDynamiska inköpssystem för inköp av ny utrustning, komponenter, service, reparation och övriga tillhörande tjänster med syfte att upprätthålla driften för Renova´s avfallsvärmeverket i Sävenäs Göteborg. Avtalet kan även nyttjas av andra anläggningar som Renova koncernen förfogar över för inköp av reservdelar av liknande karaktär. Delområden: 1. Elmotorer 2. Växellådor 3. Kompressorer 4. Pumpar och Turbiner 5. Kompensatorer 6. Ventiler 7. Ställdon 8. Givare och sensorer 9. Gas- och vätskeanalysutrustning 10. Värmeväxlare 11. Komponenter och förbrukningsmaterial
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 42120000 Pumpar och kompressorer
Ytterligare klassificering (cpv): 31110000 Elektriska motorer, 31711100 Elektroniska komponenter, 34321200 Växellådor, 35125100 Sensorer, 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38545000 Gasanalysset, 42000000 Industrimaskiner, 42110000 Turbiner och motorer, 42123000 Kompressorer, 42131000 Kranar och ventiler, 42300000 Industri- eller laboratorieugnar och förbränningsugnar, 42511100 Värmeväxlare, 45000000 Anläggningsarbete, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 50000000 Reparation och underhåll, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50712000 Reparation och underhåll av maskinteknisk utrustning i byggnader, 51000000 Installation (utom programvara)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1 Elmotorer
BeskrivningRenova´s anläggningar på avfallskraftvärmeverket (AKV) samt Matavfall är till stor del uppbyggda på komponenter från i huvudsak ABB och delvis Siemens vilket medför att majoriteten av framtida behov kommer att begränsas till dessa tillverkare. Renova äger ca 70 st motorer där majoriteten är av ABB-fabrikat med varierande effekt från 10-2100 kW. Uppdraget avser service och reparation av befintliga elmotorer samt försäljning av nya elmotorer. Motorerna ska vara avsedda för industri. Behovet är återkommande och reparationer sker främst i leverantörens verkstad men kan också förekomma på plats på Renova. Exempel på motorer: 2- till 8-poliga motorer, IE 3, 4 och 5 motorer, Industrimotorer. Avgränsning: Ingår ej frekvensomriktare och styrsystem.
Intern identifierareDelområde 1 Elmotorer
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 2 Växellådor
BeskrivningRenova´s anläggningar är i behov av växellådor enligt nedan samt reservdelar. Kuggväxelmotor, Vinkelkuggväxelmotor, Kuggväxel, Vinkelväxel, Snäckväxel. Leverantören ska antingen kunna tillhandahålla nya växellådor inklusive service och förebyggande underhåll eller där auktoriserade partners kan utföra service samt fackmässig reparation och förebyggande underhåll. Behovet är återkommande och reparationer sker främst på plats hos Renova men kan även ske i leverantörens verkstad, eller enligt leverantörens rekommendation.
Intern identifierareDelområde 2 Växellådor
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde 3 Kompressorer
BeskrivningRenova´s anläggningar är till stor del uppbyggda på komponenter från Atlas Copco vilket medför att majoriteten av framtida inköp kommer att begränsas till denna tillverkare men där auktoriserade partners kan utföra fackmässig reparation och förebyggande underhåll på till exempel kompressorer, adsorptionstorkar, reningsverk (tryckluft). Torkar och övrig tilläggsutrustning ingår. Inspektioner, läcksökning, övriga analyser mm sker vid behov.
Intern identifierareDelområde 3 Kompressorer
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde 4 Pumpar och turbiner
BeskrivningRenova´s anläggningar är i behov av pumpar och turbiner enligt nedan samt reservdelar. Leverantören ska antingen kunna tillhandahålla nya pumpar/turbiner inklusive service och förebyggande underhåll eller där auktoriserade partners kan utföra service samt fackmässig reparation och förebyggande underhåll. Tryckstegringspumpar, Slangpumpar, Torruppställda pumpar, Länspumpar, Avloppspumpar, Dränkbara pumpar, Kemdoseringspumpar, Exenterskruvpumpar, Centrifugalpumpar, Membranpumpar, Ejektorpumpar, Skruvpumpar, Mavapumpar, Ångmavapumpar Tryckstegringspumpar, Slangpumpar, Torruppställda pumpar, Länspumpar, Avloppspumpar, Dränkbara pumpar, Kemdoseringspumpar, Exenterskruvpumpar, Centrifugalpumpar, Membranpumpar, Ejektorpumpar, Skruvpumpar, Mavapumpar, Ångmavapumpar
Intern identifierareDelområde 4 Pumpar och turbiner
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelDelområde 5 Kompensatorer
BeskrivningRenova´s anläggningar är i löpande behov av bl a väv-, gummi- och stålkompensatorer inklusive service vid byten. Standardutrustning med fokus på material och media. Behovet är återkommande och installation och reparationer sker främst på plats hos Renova. Det finns även behov av inspektion.
Intern identifierareDelområde 5 Kompensatorer
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelDelområde 6 Ventiler
BeskrivningRenova´s anläggningar är utrustade med ventiler enligt nedan. Majoriteten av framtida inköp kommer att begränsas till dessa tillverkare. Leverantören ska antingen kunna tillhandahålla nya ventiler och reservdelar inklusive service (kalibrering, analys) och förebyggande underhåll eller där auktoriserade partners kan utföra service samt fackmässig reparation och förebyggande underhåll. Avstängningsventiler, Magnetventiler, Membranventiler, Reglerventiler för ångsystem, Spjällventiler, Säkerhetsventiler, Ångfällor, Återströmningsskydd m fl.
Intern identifierareDelområde 6 Ventiler
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelDelområde 7 Ställdon
BeskrivningRenova´s anläggningar (exklusive kraftvärmeverket som använder sig av uteslutande AUMA-don) är i behov av ställdon, lägesgivare, motorventiler och övriga reservdelar. Behovet är återkommande och reparationer sker främst på plats hos Renova men kan även ske i leverantörens verkstad. Tjänsten kan utföras av originaltillverkare men där även auktoriserade partners kan utföra fackmässig service, reparation och förebyggande underhåll.
Intern identifierareDelområde 7 Ställdon
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelDelområde 8 Givare och sensorer
BeskrivningRenova´s anläggningar är i behov av givare och sensorer, reservdelar och förbrukningsmaterial. Behovet är återkommande och reparationer sker främst på plats hos Renova men kan även ske i leverantörens verkstad. Tjänsten kan utföras av originaltillverkare men där även auktoriserade partners kan utföra fackmässig service, reparation och förebyggande underhåll. Exempelvis flödesmätare, vibrationsgivare, tryckgivare, temperaturgivare.
Intern identifierareDelområde 8 Givare och sensorer
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelDelområde 9 Gas och vätskeanalysutrustning
BeskrivningAnläggningarna är låsta till utrustningens tillverkare/auktoriserade distributör. Behovet är återkommande och reparationer sker främst på plats hos Renova men kan även ske i leverantörens verkstad, eller enligt leverantörens rekommendation.
Intern identifierareDelområde 9 Gas och vätskeanalysutrustning
Del (anbudsområde)LOT-0010
TitelDelområde 10 Värmeväxlare
BeskrivningRenovas anläggning är i behov av service, förebyggande och avhjälpande underhåll samt reservdelar av värmeväxlare. Anläggningen har både platt- och tubvärmeväxlare. Behovet är återkommande och reparationer sker främst på plats hos Renova men kan även ske i leverantörens verkstad, eller enligt leverantörens rekommendation.reservdelsförsörjning av ovanstående brännare.
Intern identifierareDelområde 10 Värmeväxlare
Del (anbudsområde)LOT-0011
TitelDelområde 11 Komponenter och förbrukningsmateria
BeskrivningI det fall komponenter och förbrukningsmaterial inte tillhandahållas av delområdena 1-10, kan övriga komponentbehov tillgodoses enligt detta delområde. Huvudregeln är att Renova efterfrågar originalkomponenter (lager, axlar, lagerhus, packningar, tätningar, fläkthjul, kopplingar, kedjehjul, remmar, remhjul, rör mm). Renova tar beslut om det ska göras avsteg från huvudregeln i enskilda fall. Behovet omfattas av endast komponenter eller komponenter inklusive auktoriserade partners som kan utföra fackmässig service och reparation. Service kan innefatta revision av utrustning, sortimentsamordning, standardisering mm.
Intern identifierareDelområde 11 Komponenter och förbrukningsmateria