72037-2022 - ResultatSverige-Eksjö: Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
It-stöd Fastighetssystem
Referensnummer: 21/106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212420 Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att teckna avtal avseende inköp, införande, drift, underhåll och support av ett fastighetssystem. Upphandlingen omfattar samtliga delar som kan komma ifråga för införandet och tillhandahållandet av systemet, såsom licenser, filexporter, migrering av befintlig information, projektledning, utbildning, dokumentation samt drift, support, utveckling och underhåll.
Inbjudan
Eksjöbostäder AB (även kallat Köparen eller Beställaren) genomför upphandling avseende ett fastighetssystem som tjänst och inbjuder anbudsgivare, nedan benämnt leverantör, att lämna anbud. Målet är att införskaffa ett modernt, säkert och webbaserat system som ger förutsättningar för förbättrad funktionalitet samt effektivare och säkrare arbetssätt hos Eksjöbostäder AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72250000 System- och stödtjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen