Typ av upphandlande myndighet Annan typ: SKR är en arbetsgivar- och intresseorganisation samt medlemsorganisation för alla Sveriges kommuner och regioner.
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategiska kommunikationstjänster 2022
Referensnummer: 22/178
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska resultera i att SKR erhåller leverantörer som kan tillhandahålla en fullservicelösning för SKR inom strategisk kommunikation.
SKR avser att ingå ramavtal med minst tre rangordnade leverantörer, under förutsättning att så många anbud uppfyller samtliga ställda krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79341100 Reklamrådgivning, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar olika typer av uppdrag inom strategisk kommunikation i vilka leverantören ska kunna genomföra analyser, kommunikationsplanering och åtgärder. Leverantören ska även kunna arbeta långsiktigt med strategiskt varumärkesarbete och liknande uppdrag. Leverantören ska kunna erbjuda tjänster både vad gäller snabba avrop samt mer långsiktiga uppdrag. Leverantören ska ta ansvar för att hitta kreativa och effektiva lösningar. Flera större och/eller olika typer av projekt och uppdrag ska kunna genomföras parallellt.