72049-2020 - ResultatSverige-HÄRNÖSAND: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel 2020
Referensnummer: 19RS9580
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar läkemedel som beställs genom rekvisitionsförfarande till de fyra regionerna i norr samt de vårdgivare inom LOV som regionerna har avtal med.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samverkansupphandling
Upphandlingen sker i samverkan mellan Regionerna i Norra sjukvårdsregionen; Region Västernorrland, Region Västerbotten, Region Jämtland Härjedalen och Region Norrbotten nedan kallad köparen.