720542-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Vägbeläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Asfaltsbeläggning
Referensnummer: 2022-81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för asfaltsbeläggningar, asfaltfräsning samt anslutande tjänster.
Beläggningsobjekten är belägna inom hela Kalmar Kommun, samt kommunala bolags områden, men merparten är belägna inom Kalmars centralort.
Arbeten som beställs genom detta ramavtal ska genomföras som totalentreprenad i utökad samverkan (partnering) mellan entreprenören och beställaren. För utredning och projektering gäller ABK 09 och för utförandet gäller ABT 06.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233228 Ytbeläggningsarbete, 45233251 Nybeläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetet omfattar beläggningsarbeten (asfaltering), fräsningsarbeten, klistring, justering, kanstensarbeten och byte av betäckningar. Ramavtalet avser arbeten för både underhåll och nybyggnation. Entreprenören ska även ha sådana resurser att denne kan utföra utsättnings- och avvägningsarbeten i samband med utförande av justeringsarbeten. Objekten avser även arbeten som beställs av serviceförvaltningen gällande kommunala bolag, inom Kalmar kommun.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 40 MSEK. Av den totala volymen beräknas den maskinbelagda delen uppgå till ca 65 % och handläggning inklusive justeringsarbeten till ca 35 %. Handläggning kommer att bedrivas kontinuerligt under hela beläggningssäsongen, maskinläggning enligt tidplan.
Beställaren förbehåller sig rätten att upphandla utanför ramavtalet vid projekt där beläggning ingår, t.ex. exploateringsområden.
GenomförandePartnering är en strukturerad samarbetsform där parterna gemensamt löser en uppgift. Partnering baseras på gemensamma mål och värderingar samt ett förtroendefullt samarbete där båda parter är öppna och där allas yrkeskunskaper kompletterar varandra genom alla skeden. Kommunikationen mellan parterna ska grunda sig på ömsesidig tilltro och förståelse, förtroende, tillit och ärlighet. Ramavtalet ska genomföras med transparens och öppenhet i alla delar. Projektorganisationen ska upprätthålla ett förhållningssätt som bygger på samarbete, ett lösningsorienterat sinne samt utveckling.
Parterna ska gemensamt fastställa en partneringdeklaration.
Utredning, planering och projektering, fas 1 (ABK 09)Entreprenörens uppdrag i fas 1 är ett konsultuppdrag som regleras av ABK 09. I fas 1 klargörs beställarens behov som preciseras i samråd mellan parterna varvid omfattning, kvalitetsnivå, tidplan och kalkyl (riktkostnad) fastställs. Utredning, planering och projektering omfattar tekniska beskrivningar, bland annat mängdbeskrivning, arbetsmiljöplan (BAS-P), kalkyl (riktkostnad) och tidplan. Båda parter ska delta aktivt i utrednings- planerings- och projekteringsprocessen men entreprenören har ansvaret för att driva processen och upprätta handlingar till grund för fas 2. Handlingar och uppgifter som tas fram i fas 1 utgör grund för utförandet i fas 2. Kalkyl utgör riktkostnad för fas 2.
Utförande, fas 2 (ABT 06)Förutsättning för fas 2 är att samtliga handlingar och uppgifter som tagits fram under fas 1 godkänns av beställaren samt att separat kontrakt/leveransavtal tecknas. Med fas 2 avses utförandet av arbeten i enlighet med de handlingar som tagits fram i fas 1 jämte de kontraktshandlingar som i övrigt anges i ramavtalet. Entreprenören har ansvaret för utförandet av arbetena, arbetsmiljöplan (BAS-U), tidplan, kvalitets- och miljöplan men ska aktivt föra en dialog med beställaren.
Omfattning för varje entreprenad fastställs i ett kontrakt baserat på den utredning, planering och projektering som tagits fram under fas 1, där parterna gemensamt fastställt omfattning, kvalitet, tid och kalkyl (riktkostnad).