72059-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Elektrisk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljud, bild och små-el 2021
Referensnummer: 641/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31600000 Elektrisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgs stad upphandlar klassisk hemnära elektronik exempelvis TV-apparater, kamera, enklare ljudanläggningar, små-el för kök och IT-tillbehör. Upphandlingen avser i första hand styckförsäljning till stadens samtliga verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31600000 Elektrisk utrustning, 32300000 TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare, 32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning, 32321000 Storbildsprojektorer, 32321100 Film- och videoutrustning, 32322000 Multimedieutrustning, 32324000 TV-apparater, 32333200 Videokameror, 32340000 Mikrofoner och högtalare, 32342000 Högtalare, 32342300 Mikrofoner och högtalarenheter, 32584000 Datalagringsmedia, 38651000 Kameror, 38651200 Kamerahus, 38651600 Digitalkameror, 38652000 Filmprojektorer, 39700000 Hushållsapparater, 39710000 Elektriska hushållsapparater, 39711200 Matberedare, 39711210 Stavmixrar, 39711211 Mixrar, 39711310 Elektriska kaffebryggare, 39711362 Mikrovågsugnar, 39713430 Dammsugare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen