72062-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HAG K-445 Arbetsmiljösamordnare Hagastaden.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget omfattar en arbetsmiljösamordnare som ska utgöra en resurs inom Stockholm stads stora projekt, Hagastaden.
AUA.3 – Orientering om projektet och uppdraget:
Uppdraget omfattar en arbetsmiljösamordnare som ska utgöra en resurs inom exploateringskontoret, Stora projekt Hagastaden, och därvid medverka i projektarbetet.
Med anledning av att beställaren parallellt med denna upphandling upphandlar en liknande tjänst avseende projekt Norra Djurgårdsstaden i samarbete med Hammarby Sjöstad kan anbudsgivare som avser att lämna anbud på detta uppdrag även lämna anbud på den parallella upphandling. Det är dock beställaren som äger rätt att i de fall en anbudsgivare tilldelas båda uppdragen avgöra vilket uppdrag som blir aktuellt för anbudsgivaren.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 98342000 Arbetsmiljötjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.