2. Förfarande
Förfarande
Titel: Licenspartner till Löf
Beskrivning: Löf har för avsikt att träffa ramavtal med en (1) leverantör i syfte att optimera förutsättningarna för Löf att möjliggöra en kvalitativ, effektiv och resursbesparande licensförsörjning. Uppdraget bistår av förmedling av licenser, certifikat, tillhörande support och underhåll, appliance, produktnära tjänster samt utbildningar inom området.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109561:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48600000 Programvara för databas och operativsystem
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängning avtalstid.