72066-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsmiljökoordinator för Norra Djurgårdsstaden och Hammarby Sjöstad.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget omfattar en arbetsmiljökoordinator som ska utgöra en resurs inom exploateringskontoret, Stora projekt Norra Djurgårdsstaden samt Hammarby Sjöstad.
AUA.3 – Orientering om projektet och uppdraget:
Uppdraget omfattar en arbetsmiljökoordinator som ska utgöra en resurs inom exploateringskontoret, Stora projekt, och därvid medverka i projektarbetet.
Med anledning av att beställaren parallellt med denna upphandling upphandlar en liknande tjänst avseende projekt Hagasatden kan anbudsgivare som avser att lämna anbud på detta uppdrag även lämna anbud på den parallella upphandling. Det är dock beställaren som äger rätt att i de fall en anbudsgivare tilldelas båda uppdragen avgöra vilket uppdrag som blir aktuellt för anbudsgivaren.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 98342000 Arbetsmiljötjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.