720737-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal av Entreprenadmaskinstjänster
Referensnummer: UH 23-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Behov omfattas entreprenadmaskinstjänster. Arbeten omfattar de arbeten som inte utförs i egen regi eller regleras genom andra specifika avtal.
I huvudsak kommer avrop göras vid behov för arbeten på fastighetsmark, gator, gång- och cykelbanor,parker, parkvägar, parkeringsytor, inklusive ledningsschakter för olika försörjningssystem (VA,el, fjärrvärme, optokabel etc). Arbetsledning ska ej ingå i uppdrag.
Allmän orientering - Ramavtal Entreprenadmaskinstjänster
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB avser att genomföra en upphandling enligt föreskrifter i detta upphandlingsdokument och inbjuder anbudsgivare att delta och lämna anbud. Om upphandlingen upplevs som otydlig i något avseende är det viktigt att vi kontaktas så tidigt som möjligt så att missförstånd kan undvikas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 5
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtal Entreprenadmaskinstjänster
Del nr: 1 - VA
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenadmaskinstjänster.
Del nr: 2 - Elnät
Del nr: 3 - återvinning