Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
201-444B Entré Ryhov, Jönköping Bygg och mark entreprenad
Referensnummer: 22/934
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafiksituationen utanför huvudentrén upplevs i nuläget som rörig. Det finns behov av att förbättra busstrafikens, färdtjänst samt privatbilismens förutsättningar till en anslutning av huvudentrén. Ombyggnadens mål är att ge en tydlig trafikstruktur samt en trygg, säker miljö för samtliga besökande.
Delad Generalentreprenad, Bygg och Mark
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45214710 Byggnation av entréhall, 45231110 Rörläggningsarbete, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen