72078-2022 - ResultatSverige-Vaxholm: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårdstjänster Vaxholms kommun
Referensnummer: KS 2021/73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaxholms Stad bjuder in för intressenter att lämna anbud i Upphandling av lokalvårdstjänster.
Upphandlingen är uppdelad i två (2) anbudsområden. Anbud kan lämnas på ett eller bägge anbudsområden.
Syftet med denna upphandling är att tillgodose Stadens behov av Lokalvårdstjänster, målet är att teckna avtal med en eller flera leverantörer som kan leverera en hög städkvalitet utifrån ett standardiserat och strukturerat arbetssätt.
Vaxholms stads mål är att teckna avtal med en eller flera leverantörer som utför lokalvård enligt avtalade instruktioner och frekvenser. Vaxholm Stad värdesätter att leverantören har bra rutiner och arbetssätt kring kompetensutveckling, arbetsmiljö, egenkontroll och avvikelsehantering.
Avtalsperioden beräknas att vara två (2) år med förläning upp till sex (6) år (2+1+1+1).
Avtalet beräknas gälla from februari 2022 men kan komma att försenas, avtalet är giltigt när bägge parter har undertecknat avtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde A- Allmänna lokaler och ytor (känsliga lokaler där allmänheten tillträder) Samtliga förskolor, skolor, idrottshallar etc.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919100 Rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning per anbudsområde:
Anbudsområde A omfattar ca 23 000 kvm och uppskattas till ett värde på ca 40 miljoner kronor för hela avtalsperioden.
Anbudsområde B omfattar ca 3500 kvm och uppskattas till ett värde på ca 6 miljoner kronor för hela avtalsperioden.
Totala omfattningen för samtliga anbudsområden beräknas vara 46 miljoner kronor för hela avtalsperioden.
Anbudsområde B - Kontorsstädning, Kommunhuset, biblioteket, stadsarkivet, trapphusen på 2 bostadshus, rådhuset, hemtjänstlokal mm.
Del nr: 2