Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Terminologikonsulter
Referensnummer: 2.7-21001/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialstyrelsen har behov av konsulter för att bistå myndighetens terminologer (för närvarande tre i antal) i arbetet med att utforma, förvalta, samordna och kommunicera överenskomna begrepp och termer för ett gemensamt fackspråk för vård och omsorg.
Socialstyrelsens mål med upphandlingen är att förstärka myndighetens terminologiverksamhet när det är behövligt.
Socialstyrelsen beräknar att avropa sammanlagt ca 400 timmar konsulttjänster per år. Uppgiften lämnas dock enbart i upplysningssyfte och innebär ingen förpliktelse från Socialstyrelsens sida.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 80000000 Undervisning och utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen