720889-2023 - ResultatSverige-Örebro: Sopbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fem stycken tvåfackade sopbilar
Referensnummer: Tos 5182/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144511 Sopbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad leverantör) inbjuds att lämna anbud gällande Örebro kommuns, org nr: 212000-1967 (nedan kallad upphandlande myndighet ("UM"), behov av fem stycken fabriksnya tvåfackade sopbilar enligt kravspecifikation. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten. Mer information om UM återfinns på www.orebro.se
Vi ser fram emot ert anbud!
Bakgrund och syfte
Denna upphandling genomförs under förutsättning att UM erhåller de efterfrågade finansiella medel som krävs för att slutföra upphandlingen. Vid ett negativt besked från Teknik- och servicenämnden, i mitten av oktober, kommer upphandlingen avbrytas.
Beställare är Teknik- och serviceförvaltningen - Avfall.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144510 Fordon för avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen