See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Entreprenadbesiktning
Beskrivning: Huddinge Samhällsfastigheter bjuder in till anbudsgivning för Ramavtal Entreprenadbesiktning. Upphandlingen omfattar följande fackområden bygg, el/tele/säkerhet, VVS, styr och övervakning, mark/berg/väg/finplanering, konstbyggnade betong, konstbyggnad stål, VA, brandlarm, storkök, sprinkler, transportsystem ((hissar, rulltrappor, portar m.fl.), leksäkerhet och växtmaterial. Denna upphandling genomförs som en samordnad upphandling, där Huddinge Samhällsfastigheter och Huddinge kommun agerar som upphandlande myndigheter. Respektive myndighet kommer att teckna egna ramavtal. Ramavtal tecknas med två leverantörer enligt rangordningsprincipen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108397:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71631450 Brobesiktning, 71631480 Vägbesiktning