72119-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation och renovering – Hantverkstjänster - Byggarbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelHantverkstjänster - Byggarbeten
BeskrivningLaholmshem AB, Kommunfastigheter i Laholm AB och Laholms kommun avser upphandla ramavtal för successiva avrop av byggarbeten. Uppdragen kan avse exempelvis reparationer, renoveringar och service samt även om-, till- och nybyggnationsentreprenader på Beställarnas samlade fastighetsbestånd. Övriga förutsättningar för uppdraget framgår av upphandlingsdokumentationen.
Intern identifierareLH 25/20
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45453000 Reparation och renovering
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del Hantverkstjänster - Bygg
Intern identifierare1815004-0
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelHantverkstjänster - Bygg
Intern identifierare1815005-1
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster