See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontrolltornstjänst
Beskrivning: Kontrolltornet ska vara ett expertföretag som förstärker förmågan hos Försvarsmakten med avseende på nuvarande och framtida transportnätverk. KT ska vara en Single Point of Contact för FM i alla avseenden rörande normaldistribution, i huvudsak på väg men kan även gälla tåg-vagnslast. Upphandlingen omfattar stöd för FM nationella och internationella (Europa) flöden. FM skickar årligen ca 90 000 sändningar, merparten avser inrikestransporter men utrikestransporter förekommer också. Sändningarna består bland annat av paket, pall, stycke, parti och expressgods. Kontrolltornsleverantören ska vara den enhet som kopplar samman FM med transportörer via FMs TA-system och verka för att minimera transportkostnaderna samt vara behjälplig inom transportfrågor, daglig drift, fakturakontroll, utveckling och systemstöd m.m.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106393:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster