See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Översättningstjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattar översättningstjänster och språkgranskning av texter till och från svenska och engelska. Målet med upphandlingen är att teckna avtal med leverantörer som erbjuder kvalitativa anpassade översättningstjänster till Chalmers, som är lyhörda för unika behov och som kan genomföra tjänsterna enligt Chalmers kvalitetskrav. Tjänsterna kan komma att användas inom alla delar av Chalmers verksamhet vilket innebär att behovet är brett men även nischat inom de olika delområdena.
Intern identifierare: C 2025-0143
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98390000 Andra tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Upphandlingsdokument
Beskrivning: Upphandlingen omfattar översättningstjänster och språkgranskning av texter till och från svenska och engelska.
Intern identifierare: 1597961-67c82729927492113e6a843b
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1 Texter av allmän karaktär och texter om vetenskap för målgrupper utanför de specifika ämnesområdena
Beskrivning: Texter av allmän karaktär och texter om vetenskap för målgrupper utanför de specifika ämnesområdena. Texter av allmän karaktär för exempelvis foldrar, broschyrer, webb och pressmeddelanden. Det kan handla om information till Chalmers anställda och studenter, till presumtiva studenter och texter för omvärlden om annat än vetenskap. Texter om vetenskap för målgrupper utanför de specifika ämnesområdena, exempelvis finansiärer, övriga forskare, media och allmänhet. Exempel på sådana texter är pressmeddelanden, populärvetenskapliga artiklar och presentationer.
Intern identifierare: 1597963-67c82729927492113e6a843e
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2 Juridiska texter och Verksamhetsdokument
Beskrivning: Juridiska texter och verksamhetsdokument. Inom dokumenttypen juridiska texter och verksamhetsdokument finns behov av översättning och språkgranskning av protokoll, beslut och andra texter med ett mer formellt språkbruk. Översättning görs huvudsakligen från svenska till engelska och språkgranskning av texter på engelska. De juridiska områden som förekommer är exempelvis förvaltningsjuridik, avtalsjuridik och associationsrätt. Med verksamhetsdokument avses dokument för styrning och vägledning av Chalmers verksamhet och organisation, exempelvis policies och riktlinjer samt övriga dokument som mallar, rekommendationer och rutiner.
Intern identifierare: 1597964-67c82729927492113e6a843f
Huvudklassificering (cpv): 98300000 Diverse tjänster