721349-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Programvara för särskild industri
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mjukvara för hantering av laddning för personbilar och lastbilar
Referensnummer: 22/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48100000 Programvara för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings Energi needs to procure system support for charging passenger cars / light vehicles, trucks / heavy vehicles and possibly other heavier vehicles. The system support must support the various stakeholders that are connected to the charging process. Jönköping Energi (the Purchaser or JEAB) invites applicants (Supplier) to apply to participate in procurement regarding this system support. From the description below, we have highlighted which stakeholders we see in the process and roughly how they are affected / want out in the process implement
Most of the remaining information in this procurment process will be in Swedish. The supplier must make translations etc. on their behalf if needed. The Swedish language in the documents will always prevail.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48510000 Programvara för kommunikation, 48810000 Informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jönköping Energi AB har för avsikt att handla ett system som integrerar information från laddare till befintlig infrastruktur för insamling av mätdata och fakturering till slutkund.
Systemet ska fungera oberoende av hårdvara men kommunicera enl. gällande protokoll för kommunikation kring billaddning.
I förlängningen tror vi att systemet även ska kunna användas för lastbilsladdning parallellt med billaddning
Inledning
Jönköpings Energi har behov av att upphandla systemstöd för laddning av personbilar/lätta fordon, lastbilar/tunga fordon och möjligen andra tyngre fordon. Systemstödet ska stödja de olika intressenter som är kopplade till laddningsprocessen. Jönköping Energi (Beställaren eller JEAB) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende detta systemstöd.Av nedanstående beskrivning så har vi lyft fram vilka intressenter vi ser i processen och grovt hur de påverkas/vill ha ut vid processens genomförande.I den här delen av upphandlingsprocessen gäller det för oss att förstå hur olika systemleverantörer möter de olika intressenternas önskemål samt avgöra hur ett slutligt förfrågningsunderlag kommer se ut i de fall marknaden inte fullt ut kan möta samtliga intressenters intresse i laddningsprocessen.