Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital plattform för remisser och svar
Referensnummer: UC-2022-120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
digital plattform/lösning för utbyte av digitala laboratorie- remisser och Svar mellan Region Östergötlands/Region Jönköpings läns laboratorier och andra lab/externa kunder.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att upphandlande myndighet ser digital plattform för remiss och svar som ett strategiskt anbudsområde som behöver hållas ihop.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48180000 Medicinsk programvara, 48461000 Programvara för analys eller forskning, 48814000 Medicinska informationssystem, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen