721591-2022 - ResultatSverige-Lidingö: Vaktmästartjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vaktmästeritjänster Stadshuset 2022
Referensnummer: 22/133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341140 Vaktmästartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om uppdraget
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende vaktmästeritjänster i Lidingö stadshus till Lidingö stad (staden).
Leverantören åtar sig att under avtalsperioden säkerställa att resurser enligt Bilaga 2 Arbetsbeskrivningen vaktmästeritjänster 2022 finns på plats för att på ett kompetent sätt utföra de arbeten som omfattas av det samlade upphandlingsdokumentet med bilagor. Även stadens externa verksamheter (både inom och utanför stadshuset) kan avropa tjänster från detta avtal.
Omfattningen beräknas kräva ca 2,5 heltidstjänster, under fastställda tider, för att uppdraget ska kunna genomföras. För detaljerade uppgifter se Bilaga 2 Arbetsbeskrivningen vaktmästeritjänster 2022.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas. Anbud ska även uppfylla alla relevanta krav som finns i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om staden kan tolka anbudet korrekt, säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.