Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskyddsutrustning, kontroll och service
Referensnummer: KLF 2022/651
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71631000 Teknisk besiktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp och service av brandskyddsutrustning såsom brandsläckare och brandposter för kommunens kontor och verksamheter. Syftet med upphandlingen är att skapa en enkel och kostnadseffektiv lösning för brandskyddsutrustning inklusive kontroller i enlighet med lagens krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35111000 Brandbekämpningsutrustning, 35111300 Brandsläckare, 35111320 Bärbara brandsläckare, 35111400 Brandräddningsutrustning, 71631000 Teknisk besiktning, 71632000 Teknisk provning, 71700000 Övervakning och kontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen