72173-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggadministration
Referensnummer: KS 2019/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsobjekt och omfattning
Upphandlingen avser Ängelholms kommuns behov av konsulttjänster för byggadministration och byggprojektledning. Upphandlingen är uppdelad i fyra (4) separata delområden.Anbud kan läggas på ett eller flera delområden.Varje delområde kommer att utvärderas separat.
Delområde 1. Byggprojektledare Delområde 2. Besiktningsman Delområde 3. Kontrollansvarig enl PBL Delområde 4. Utredning kostnadskalkyler
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser Ängelholms kommuns behov av konsulttjänster för byggadministration och byggprojektledning enligt kravspecifikation, punkt 2.1-2.6 i förfrågningsunderlaget.
Ängelholms kommun garanterar inga volymer i avtalet. Leverantören ska leverera Beställarens verkliga behov.Upphandlingen är uppdelad i fyra (4) separata delområden.Anbud kan läggas på ett eller flera delområden.Varje delområde kommer att utvärderas separat.
Konsulttjänster inom redan påbörjade och pågående projekt omfattas inte av denna upphandling.Kommunen förbehåller sig rätten att handla upp uppdrag utanför ramavtalet om det beräknade totala värdet på uppdraget överstiger 500 000 SEK. Kommunen ska ha rätt att låta tidigare anlitade konsulter komplettera/rätta tidigare utförda arbeten.
För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna bestämmelser för konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009, med vissa ändringar. Anbud får inte innehålla reservationer utan alla krav måste accepteras i sin helhet.