2. Förfarande
Förfarande
Titel: Räddningsbåt
Beskrivning: Detta upphandlingsdokument avser upphandling av en räddningsbåt för Räddningstjänsten Mälardalen. Upphandlingen genomförs enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), öppet förfarande. Syftet är att anskaffa en driftssäker, sjövärdig och utrustad räddningsbåt för insatser i Mälarregionen.
Intern identifierare: 2025-000781RTMD-261
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Akut läge då vara ej brukbar pga haveri
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
Ytterligare klassificering (cpv): 34522200 Räddningsbåtar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000