721845-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Kompetens och tillträdeskontroll
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKompetens och tillträdeskontroll
BeskrivningUmeå Energi upphandlar ett IT-stöd för att skapa en tryggare och säkrare arbetsplats samt förbättra kommunikationen för medarbetarna och entreprenörerna på anläggningarna. Detta ska göras genom att införa kompetens- och (rätt kompetens för tillträde till anläggningar) samt att man på ett enkelt sätt kunna sprida information och kunskap på anläggningen. Offererat system ska ge tillgång till en samordnad och integrerad information med ett pedagogiskt webbaserat gränssnitt. Systemet ska kännetecknas av användarvänlighet. Upphandlingen omfattar inköp av licenser för nyttjande av systemet inklusive införande, installation, utbildning, underhåll och support.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91851:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72300000 Datatjänster, 72800000 Tjänster för datorloggning och -provning, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 42961100 Passerkontrollsystem, 48000000 Programvara och informationssystem
Optioner
Beskrivning av alternativenRamavtal 4+1+1+1+1 år