See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - Revision och tilläggstjänster
Beskrivning: Huddinge Samhällsfastigheter genomför denna upphandling som en samordnad upphandling där även Huge Bostäder är avtalspart.Upphandlingen avser ramavtal och omfattar lagstadgad revision i enlighet med 9 kap. aktiebolagslagen (2005:551), kommunallagen (2017:725) och Lagen (2005:590) om insyn i vissa finansiella förbindelser mm (Transparanslagen) samt god revisionssed. Revisionen ska genomföras i samverkan med Huddinge kommuns lekmannarevisorer och de sakkunniga biträden dessa anlitar. Upphandlingen omfattar även vissa tilläggstjänster till exempel:- Rådgivning vid behov i komplexare redovisningsfrågor och angående K3- Rådgivning kring intern kontroll och styrning- Rådgivning avseende hållbarhetsredovisning i enlighet med gällande lagstiftning- Rådgivning i skattefrågor- Rådgivning inom finansiell riskhantering- Rådgivning risk management
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112429:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision, 79212100 Finansiell revision, 79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision