722257-2022 - ResultatSverige-Lund: Gasanalysatorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gasanalysatorer till ICOS
Referensnummer: V 2022/2082
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38432100 Gasanalysatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av tre gasanalysatorer till anläggning i Hyltemossa
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38434000 Analysatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köp av en gasanalysator Picarro G2401 och två gasanalysatorer Picarro G5310. Picarro G2401 skall ersätta en existerande analysator i Norunda som är i dåligt skick. De två Picarro G5310 analysatorerna köps för att möjliggöra en uppgradering av ICOS stationer i Hyltemossa och Norunda.