Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för Servicedesk
Referensnummer: 423-2856/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulttjänster kopplat till Nilex men också verksamhetsutveckling, utredning processkartläggning för processer som kan omsättas i verktyget
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulttjänster kopplat till Nilex men också verksamhetsutveckling, utredning processkartläggning för processer som kan omsättas i verktyget. Omfattningen uppskattas till ca 600 timmar/år. Uppskattningen är inte en garanti för antal timmar som avropas ifrån ramavtalet. Fördelningen av timmar mellan applikationskonsult och verksamhetskonsult definieras vid varje uppdragsbeskrivning och avrop.