722616-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Ammunition
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anskaffning av 57/70 KULSGR 2000LK
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Återanskaffning av 57/70 KULSGR 2000LK, ammunition för 57 mm marina pjäser för ytfartyg. Den tillverkas av BAE Systems Bofors AB.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35330000 Ammunition, 35330000 Ammunition
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 200 000 000,00 SEK
exkl. moms