72263-2021 - ResultatSverige-Lund: Diverse medicinktekniska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kabinettdiskmaskin av genomgångsmodell
Referensnummer: 2020/707
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Syftet med denna upphandling är att ersätta befintlig kabinettdiskmaskin. Den nya kabinettdiskmaskinen ska placeras i befintligt utrymme.
Upphandlingen omfattar inköp av en (1) kabinettdiskmaskin med två (2) tillhörande reoler till CRC Service, att utnyttjas av enheten för Biomedicinsk Service, BMSD.
I leveransen ska ingå:
Nedmontering, bortforsling, samt destruktion av nuvarande kabinettdiskmaskin
Installation och inkoppling av ny utrustning
Inklädningsplåtar
2 reoler
Slutbesiktning (SAT) inklusive dokumentation
Dokumentation
Utbildning
Option på serviceavtal för 3 år
Option på ytterligare 2 reoler
Option på lösning för disk av flaskor (exempelvis diskvagn)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33191100 Steriliseringsapparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen