722753-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Färdigställande byggnadsarbeten – Nybyggnation SÄBO, Norrberget
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNybyggnation SÄBO, Norrberget
BeskrivningUpphandlingen avser nybyggnation av SÄBO (Särskilt boende) och har ett uppskattad värde till 210 000 miljoner SEK. Byggnaden inrymmer ett SÄBO med 62 lägenheter, storkök, skyddsrum, garage samt ett personalrum i hörn läge. En halvtrappa upp från huvudentrén finns sociala ytor och ett allrum med utgång mot gården som kan användas för besökande och boende. Boendet har totalt 5 plan i vilket 3 plan består av boendelägenheter. Plan 3 har 2 lägenheter fler. Total BTA på 6740 kvm.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97635:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten