723108-2023 - ResultatSverige-Lund: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vikingaskolan
Referensnummer: SN 2022/0205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Vikingaskolan är en F-9-skola belägen på Linero i östra delen av Lund. En ny byggnad på ca 8000 BTA kommer att uppföras, samtidigt som lokalerna och utemiljön anpassas. Detta inkluderar rivning av de befintliga enplansbyggnaderna, markarbeten, uppförande tvåplansbyggnad, renovera befintlig tvåplansbyggnad samt skapa en bättre utemiljö. Skolan att få ett nytt tillagningskök samt renoverade skyddsrum.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen