723165-2022 - PlaneringSverige-Solna: Trädgårdstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss och RFI av Markskötsel Solna stad
Referensnummer: Remiss/RFI Markskötsel
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Solna stad kommer under våren 2023 att påbörja flera upphandlingar av markskötsel avseende vinterväghållning, barmarkskötsel och renhållning. För att möjliggöra bra avtal som fungerar både för staden och leverantörer går Solna stad ut med en extern remiss/RF. Förhoppningen är att intresserade leverantörer inkommer med synpunkter, frågor och förslag på de preliminära underlagen. Denna återkoppling kommer att analyseras och i valda delar användas i framtagandet av de färdiga underlagen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77231000 Skogsskötsel, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77312000 Ogräsröjning, 77312100 Ogräsbekämpning, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 77314100 Anläggning av gräsmattor, 77315000 Sådd, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 77341000 Beskärning av träd, 77342000 Klippning av häckar, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90611000 Gaturenhållning, 90612000 Gatsopning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning, 90640000 Renhållning och tömning av rännstenar, 90641000 Renhållning av rännstenar, 90642000 Tömning av rännstenar, 90680000 Strandrengöring, 90918000 Rengöring av avfallsbehållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se bifogat Följebrev för en beskrivning av denna externa remiss och RFI samt planerad uppdelning av de kommande avtalen/upphandlingarna.