723205-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnad skolskjuts
Referensnummer: SN2022/0226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2023-01-30 23:59
Uppdraget avser samordnad skoltransport av elever med särskilda behov som går i skolan i Lunds kommun. Upphandlingen omfattar utförande av skolskjutsturer för följande elever:
elever från grundskola med särskilt behov, grundsärskolan och gymnasiesärskola.
elever i Resursskolor, förberedelseklass och elever med växelvis boende där behov finns på grund av elevens funktionsnedsättning eller någon annan särskild omständighet.
Med skolskjuts avses resor till och från skolan och korttidsboende före och efter skoltid samt tillkommande resor i samband med exempelvis resor, studiebesök och friluftsdagar. Skolskjuts utförs under läsåret höst och vårtermin, resor under såväl jul som sommarlov kan förekomma. Under lov och studiedagar förekommer transport i begränsad omfattning.
Upphandlingen omfattar skolskjuts inom Lunds kommun. I undantagsfall kan transporter till andra kommuner förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign.
Endast elektroniska anbud accepteras.
Sista anbudsdag
Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
Avtalstid
Ramavtalet gäller från och med den Avtalets startdatum till och med den Avtalets slutdatum. Beställaren har en ensidig rätt att förlänga ramavtalet 3 gånger med 1år i taget det vill säga som längst till och med 2026-04-30. Beställaren ska senast sex (6) månader före respektive avtalsperiods utgång lämna skriftligt besked om man inte önskar förlänga ramavtalet. I annat fall förlängs ramavtalet automatiskt med 1år i taget. Vid utgången av fyraårsperioden upphör ramavtalet automatiskt att gälla utan föregående uppsägning. Om upphandlingen blir föremål för överprövning som medför att avtalstiden inte kan inledas i enlighet med vad som anges ovan ska avtalstiden förskjutas i motsvarande mån som förseningen påkallar.
Omfattning
Det förekommer transport av såväl elever i rullstol, utan rullstol samt elever med ledsagare som är berättigade till skolskjuts mellan hem, korttidsboende, fritids och skola.
Uppdragets detaljer och krav framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Krav på upphandlingsföremålet”
Totala kontraktsomfattningen inklusive förlängningsklausuler i denna upphandling är beräknad till 810 000 km och takvolym är beräknad till 1000 000 km.
För det fall nu föreskriven takvolym uppnås äger beställaren rätt att häva ramavtalet, se nedan under rubriken ”Hävning”.
Beställaren garanterar inga volymer.
Leverantören är skyldig att utföra uppdraget i enlighet med beställarens avrop.