723545-2023 - ResultatSverige-Uddevalla: Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljömärkt städtjänst
Referensnummer: UE20230317-1/156.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att få till ramavtal med en leverantör som kan tillgodose Uddevalla Energis löpande behov av efterfrågad miljömärkt städtjänst under hela avtalsperioden. Målsättningen med det kommande ramavtalet är att få till ett långsiktigt samarbete som säkerställer tillgången till en hållbar städtjänst, utförd på ett fackmannamässigt vis.
Uppdraget omfattar löpande städtjänster på beställarens angivna anläggningar, totalytan uppskattas till ca 5490 m2. Uppdraget beskrivs närmare i kapitel 3. Kravspecifikation.
Årsvolymen uppskattas till ca två heltidstjänster, fördelat på samtliga av beställarens anläggningar. Uddevalla Energi garanterar ingen volym utan antagen leverantör ska ha kapacitet att kunna tillgodose beställarens faktiska volym under hela avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar miljömärkt städtjänst till Uddevalla Energis koncernens anläggningar.
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet i denna upphandling är:Uddevalla Energi AB, org.nr: 556036-6170Uddevalla Energi Elnät AB, org.nr 556762-5628Uddevalla Energi Värme AB, org.nr: 556762-7814Uddevalla Kraft AB, org.nr: 556010-7004
Upphandlande enhet benämns gemensamt som beställaren, Uddevalla Energi eller upphandlande enhet i detta upphandlingsdokument.
Syfte, omfattning/volym