723567-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Upphandling av tillgänlighetsspecialist
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av tillgänlighetsspecialist
BeskrivningInera arbetar aktivt med att säkerställa att våra digitala tjänster är tillgängliga för alla användare, i enlighet med gällande lagstiftning med riktlinjer och standarder såsom Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) och EN 301540. För att förstärka vårt arbete söker vi nu en specialist med dokumenterad erfarenhet av att stödja verksamheter i processer som rör digital tillgänglighet och universell design.
Intern identifierare2025090018
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000