723642-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VS-arbeten
Referensnummer: 2022/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser är att täcka beställarnas behov av tjänster inom vs-arbeten i fastigheter inom Kirunabostäders, Kiruna Näringsfastigheters samt kommunala fastigheters bestånd.
Ramavtal tecknas för två geografiska områden:
1. Kiruna C, Jukkasjärvi, Abisko och Riksgränsen
2. Svappavaara och Vittangi
Beställaren avser att teckna avtal med en ramavtalsentreprenör för varje anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45330000 Rörmokeriarbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektets läge
Fastigheterna är belägna i:1. Kiruna C, Jukkasjärvi, Abisko och Riksgränsen2. Svappavaara, Vittangi, Soppero och Karesuando
Omfattning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarnas behov av hantverkstjänster gällande vs-arbeten. Upphandlingen gäller för löpande service- och underhållsarbeten och mindre ny-, till- och ombyggnationsarbeten i beställarnas fastighetsbestånd. Arbetena kommer att utföras både inomhus och utomhus.Arbetet kommer att utföras i bostäder, kontorslokaler, industrilokaler, övriga offentliga lokaler som äldreboenden, förskolor, skolor, mm. Vanligen omfattas arbeten från en dag till en arbetsvecka, men omfattningen varierar.Entreprenaden ska i alla avseenden omfatta fullt färdigt arbete. Arbete och material som inte har specificerats och som erfordras för