72367-2019 - ResultatSverige-Lidingö: Vaktmästartjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vaktmästeritjänster Stadshuset 2018
Referensnummer: 18/148
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341140 Vaktmästartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om uppdraget
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla vaktmästeritjänster till Lidingö stad.
Uppdraget gäller vaktmästartjänster i Lidingö stadshus. Leverantören åtar sig att under avtalsperioden säkerställa att resurser enligt arbetsbeskrivningen finns på plats för att på ett kompetent sätt utföra de arbeten som omfattas av det samlade upphandlingsdokumentet med bilagor. Även stadens externa verksamheter kan avropa tjänster från detta avtal.
Omfattningen beräknas kräva tre (3) heltidstjänster, under fastställda tider, för att uppdraget ska kunna genomföras. För detaljerade uppgifter se Bilaga 2 Arbetsbeskrivningen vaktmästeritjänster 2019.
Ytterligare information om Lidingö stad finns på stadens webbsida http://www.lidingo.se
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Diarienummer
Diarienummer KS/2018:371
Omfattningen beräknas kräva ca tre (3) heltidstjänster, under fastställda tider, för att uppdraget ska kunna genomföras. För detaljerade uppgifter Bilaga 2 Arbetsbeskrivningen vaktmästeritjänster 2019.
Mål och syfte
Syftet med upphandlingen är att stadens verksamheter ska erhålla de vaktmästeritjänster som behövs i Stadshuset. Målet med upphandlingen är att teckna avtal med en (1) leverantör som tillhandahåller ett heltäckande utbud av efterfrågade tjänster. Leverantören ska även arbeta efter väl utarbetade rutiner och konkurrensmässiga priser.
Förutsättningar för upphandlingen
Staden kan komma att avbryta upphandlingen om ekonomiska förutsättningar saknas eller ändrade förutsättningar till följd av politiska beslut.
Avtalstid
Avtalsperioden är två (2) år, med möjlighet till årsvis förlängning, maximalt två (2) gånger. Eventuell förlängning meddelas minst tre (3) månader före avtalstiden utgång.
Avtalsstarten gäller med förbehåll för överprövning och andra förhållanden som kan påverka att upphandlingsprocessen försenas eller avbryts.
Avtalsstart beräknas ske 2019-03-01
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt 6 kap. 2 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Upplysningar, frågor och svar under anbudstiden
Anbudsgivare kan ställa frågor under anbudstiden genom frågor- och svarsfunktionen i Visma TendSign.
Frågor som rör format och funktionalitet för avgivande av anbud ställs emellertid till Visma TendSigns anbudstjänst: tendsignsupport@visma.com.
Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com.
Anbudsgivare uppmanas att utnyttja möjligheten att ställa frågor samt att snarast meddela Staden om det finns felaktigheter eller oklarheter i upphandlingsdokumentet. Staden gör sitt bästa att besvara frågor skyndsamt. Enligt 12 kap. 11 § LOU är Staden skyldig att besvara frågor till senast sex dagar före sista anbudsdag förutsatt att upplysningarna har begärts i god tid.
För att svar på frågor ska hinna delges presumtiva anbudsgivare vill Staden ha frågor senast 2018-12-31
Sista anbudsdag
Anbudet ska vara staden tillhanda senast 2019-01-09 23:59