723690-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Stadsplanering och landskapsvård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
5341 Gottorps allé och 3378 Gottorpsvägen
Referensnummer: 22/103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.1.4.
Kort beskrivning
I Gottorp kommer det att byggas en ny del av Bunkeflostrand. Området kommer innehålla en blandad stadsbebyggelse med bostäder, centrumfunktioner och förskola. Uppdraget omfattar gestaltning, utformning och detaljprojektering av all allmän platsmark:
• Närpark
• Gröningar och grönstråk
• Naturområden med naturstråk samt bullervall
• Gottorps allé (utveckling av äldre naturstråk)
• Torg
Uppdraget omfattar att upprätta kompletta förfrågningsunderlag för utförandeentreprenader enligt AB04.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71421000 Trädgårdsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen