72375-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Motorfordon för transport av tio personer eller fler
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppgradering och renovering av tre (3) stycken bandvagnar
Referensnummer: RÖG 2018/0600 052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppgradering och renovering av tre stycken bandvagnar.
RTÖG har ett behov av att transportera såväl egen personal och utrustning som sjuka eller skadade eller annan kommunal personal (hemtjänstpersonal), hälso- och sjukvårdspersonal. Detta bör kunna genomföras väderskyddat.
Väderskyddad persontransport i terräng bör kunna påbörjas samtidigt på två platser inom vårt område senast 120 minuter efter larm eller förfrågan om stöd. Totalt bör väderskyddad transport kunna ske med minst 10 personer per 2-delad bandvagn (främre och bakre vagn).
RTÖG planerar för en uppgradering och renovering av tre (3) befintliga bandvagnar av modell Hägglunds Bandvagn 206 eller motsvarande som kan transporteras med lastväxlare på väg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler, 34100000 Motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen