723991-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Markanläggning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal av Mark-och förläggningsentreprenad
Referensnummer: UH 23-04
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal av Mark- och förläggningsentreprenad omfattar både för VA och Elnät. Entreprenören åtar sig att för Beställarens räkning utföra arbete som exempelvis: Kabelgravsarbeten schakt/återfyllning, kabel-, slang- och rörförläggning, kabelmontage, kabelskåpsarbeten eller utgörs av markarbeten i huvudsak i form av ledningsschakter samt ledningsförläggning av försörjningssystem (VA) samt återställningsarbeten. För mer information se AF-delen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45112300 Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA ALLMÄN ORIENTERING
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF 12. Denna upphandling avser Mark-, förläggningsentreprenad för VA och Elnät.
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
För entreprenaden generellt gäller Allmänna bestämmelser för byggnads-, anläggnings- och installationsentreprenader AB 04 eller ABT06.
AFA.12 Beställare
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö ABOrg nr: 556935-7501Kungsgatan 86631 86 Eskilstuna
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Denna upphandling genomförs av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB. Nedan kallad Beställaren. Upphandlingen omfattar ramavtal för mark-, förläggningsentreprenader inom delområde VA och Elnät.
För ramavtal mark- och förläggningsentreprenader kommer att upprättas med maximalt fem (5) entreprenörer för VA och maximalt fem (5) entreprenörer Elnät.
Entreprenader kommer att avropas löpande på mindre entreprenaderna enligt en i ramavtalet fastställd ordning och på större entreprenaderna så kommer dessa gå ut på förnyad konkurrensutsättning för de fem (5) ramavtalsentreprenörer.