Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts utanför ordinarie linjetrafik (skoltaxi)
Referensnummer: UH-2023-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Vilhelmina kommun inbjuder till anbudsgivning gällande avseende skolskjuts utanför ordinarie linjetrafik (skoltaxi) Upphandlingen är en delad upphandling, där anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera av upphandlingens upphandlingsområden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Upptagningsområde Saxnäs fjällskola
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt upphandlingsdokumenten
Upptagningsområde Dikanäs fjällskola
Del nr: 2
Upptagningsområde för skolor inom Vilhelmina tätort
Del nr: 3