Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
K0021.222 MrLv-Nybyggnad Halmstad
Referensnummer: 4004/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45213200 Anläggningsarbeten för magasin och industribyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggnation av ny Hallbyggnad för förvaring och utbildning av Lv-system 103 (Patriot). Byggnaden med en total area på ca: 28 000 m2 BTA, utgörs av utbildningshallar, specialsalar, en materielunderhållshall, lektionssalar, kontor för ca 200 personer med pentryn och sittytor, en aula för ca 100 personer och omklädnadsrum för 370 personer. Övriga areor är fördelade på fastighetensoch verksamhetens- teknikutrymmen samt korridorer, trappor, hissar, förråd mm
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45216200 Bygg- och anläggningsarbeten: militärbyggnader och -anläggningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen